Syyskokous Asialista / Kokouskutsu

Paikka:                               Casa Mare
Aika:                                    11.12.2019
Läsnä:                                                                           
Ennen kokousta Hans Langh pitää esitelmän Langh Shippingin tämän hetken toiminnasta sekä tulevaisuuden näkymistä.
1.                   Kokouksen avaus.
2.                   Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjan-tarkastajaa ja kaksi äänten laskijaa
3.                   Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus.
4.                   Hyväksytään kokouksen asialistaksi kokouskutsu
5.                   Vahvistetaan vuoden 2020 toimintasuunnitelma.
5.1                 Vahvistetaan 2020 tulo ja menoarvio.
5.2                 Vahvistetaan vuoden 2020 jäsenmaksu. Hallituksen esitys 20 €. Jäsenmaksu peritään alkuvuodesta 15.02.2020 mennessä.
6.                   Valitaan hallituksen puheenjohtaja vuodelle 2020.
7.                   Päätetään hallituksen muiden jäsenten lukumäärä vuodelle 2020. Hallituksen esitys on 6 varsinaista jäsentä + puheenjohtaja.
8.                   Valitaan hallituksen muut jäsenet vuodelle 2020. 
Hallitus esittää syyskokoukselle eroa ja esittää olevansa käytettävissä uuteen hallitukseen paitsi Sven-Erik Nylund. Yhdistyksen pitkäaikainen hallituksen jäsen Sven-Erik Nylund lopettaa tämän kauden jälkeen. Henrik Ramm-Schmidt on käytettävissä uuteen hallitukseen. Hallitus esittää syys kokoukselle että Henrik Ramm-Schmidt valitaan uuteen hallitukseen.

9.                   Valitaan kaksi toiminnantarkastajaa ja yksi varatoiminnan-tarkastaja. Hallitus esittää Rainer Vainio ja Jörgen Elmgren varsinaiseksi toiminnantarkastajaksi sekä Kari Lehtosalo varatoiminnantarkastaksi.
10.                 Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat.
10.1               Vahvistetaan ensi vuoden jäsenkokousten päivämäärät.           Kevätkokous 11.03.2019
                   Kevätjäsenkokous 06.05.2019
                   Syysjäsenkokous 16.09.2019
                   Syyskokous 09.12.2019
10.2               Näillä näkymin päästään takaisin Handelsgilletin tiloihin Syksyllä 2020 ja täten on 2 kevään kokousta pidettävä muualla. Hallitus esittää että ne pidetään Casa Maressa.
10.3               Vuoden 2020 Captains Dinner on 16.05.2020 kl 1700-2200 Meripaviljongissa Hakaniemessä. Tarjouksia pyydetty monesta eri ravintolasta ja Meripaviljonki oli meille paras vaihtoehto, tämä siksi että myynti vaatimukset olivat muissa aika isot, ja olisi voinut johtaa siihen että yhdistys olisi joutunut vastuuseen ellei tavoitteisiin olisi päästy. Cantina West hoitaa myös Meripaviljongin ja me olemme heille tuttu asiakas ja he tietävät meidän tavat toimia ja meidän resurssit. Varattu 60 paikkaa +/- jotain ja 75 paikka on mahdollista siinä osassa mihin meidät sijoitetaan.
10.4               Yhdistyksen kesäretki. Ensi vuonna on meidän vuoro vierailla Eestissä ja heti ensi vuoden alussa ruvetaan selvittämään retken kohde ja ajankohta. Esillä on ollut Narva/Tartto/Saarenmaa. Ensin ollaan 1 yö Tallinnassa ja sen jälkeen mennään määränpäähän. Tämä on todettu hyväksi ratkaisuksi.
10.5               24.09.2019 vierailu Furuno Finlandilla. Myyntipäällikkö Jonas Malmström esitti meille Furunon toimintaa ja meille esitettiin uusia laitteita mitkä eivät ole vielä markkinoilla.10 jäsentä osallistui vierailuun ja se oli erittäin mielenkiintoinen johtuen siitä, että monella yhdistyksen jäsenellä on ollut paljon tekemistä Furunon kanssa vuosien kuluessa.
10.6               02.11.2019 Seppeleen lasku Hukkuneiden merimiesten muistomerkillä. Seitsemän jäsentä osallistui seppeleen laskuun.
10.7               14.11.2019 Trafi Com vierailu. 17 jäsentä ovat ilmoittautuneet tapahtumaan. Trafi esittää meille heidän toimintansa ja mitä on menossa EU:ssa ja IMO:ssa.
10.8               Puheenjohtaja on tavannut CESMA:n puheenjohtaja Hubert Ardillon ja varapuheenjohtaja Dimitar Dimitrov. Samassa yhteydessä hän tapasi Riigan Päällikkö yhdistyksen puheenjohtaja Jazeps Spridzans ja sovittiin että pidetään yhteyttä. Samalla saatiin kasvot CESMA:an, mitä edesauttaa yhteydenottoa ja työskentelyä CESMA:n kanssa.
10.9               CESMA:n yleiskokous on ensi vuonna Rijekassa 07.05.2020.

11.1               Muut asiat.   
                                         Hallitus
* * * *