Yhdistyksen kesäretki – Föreningens sommatutfärd 2019

Yhdistyksen kesäretki oli tänä vuonna Raaseporiin. Retkelle osallistui 15 henkilöä HLY:stä ja 16 Eesti Kapteeni klubilta.
Meidän virolaiset vieraamme saapuivat Helsinkiin, Länsi Terminaaliin, klo 09:30 M/s Megastar laivalla. Sieltä jatkettiin matkaa kohti Raaseporia ja matkan aikan yhdistyksen jäsen Sven-Erik Nylund kertoi Raaseporin historiasta ja nähtävyyksistä matkan varrella. Sven-Erik on kotoisin Tammisaaresta ja tuntee näin ollen seudun todella hyvin.
Klo 11:00 saavuttiin Raaseporin linnaan missä oppaamme otti meidät vastaan. Hän esitteli Raaseporin linnaa ja sen historiaa meille. Hän oli todella hyvä, koska hänellä on näyttelijä tausta, ja oli todella mukava kuunnella hänen esitystänsä. Oli varmasti yksi parhaimista oppaasta jota esim. minä olen kuunnellut, ja tästä kaikki olivat samaa mieltä. Hyvä esiintyjä saa vähän tylsemmästäkin aiheesta hauskan.
Kun lähdettiin linnasta niin meillä oli yksi henkilö hukassa, hän oli lähtenyt kävelemään, mutta hänet löydettiin matkan varrella ja kaikki oli taas hyvin. Nyt, kun kännykät ovat olemassa se helpottaa todella paljon tällaisissa tilanteissa.
Raaseporin linnasta mentiin Tammisaaren satamaan missä meillä oli lounas Knipan nimisessä ravintolassa. Lounas oli todella hyvä ja maittava ja kaikki nauttivat siitä. HLY tarjosi lounaan ruokajuomineen sekä meidän vieraillemme että jäsenistölle.
Lounaan jälkeen oli puolitoista tuntia omaa aikaa mutta kuitenkin niin, että Sven-Erik vei yhden ryhmän vanhaan kaupunkiin ja Chistina toisen ryhmän pääkadun kautta kirkkon. Jokainen sai kuitenkin vapaasti valita mitä tekee, osa teki ostoksia ja osa meni oluelle.
Klo 1700 lähdettiin takaisin kohti Helsinkiä ja siinä kävi pieni suunnistus virhe kun  oli niin paljon asioita, että emme huomannee,t että piti kääntyä etelään Inkooseen, kuljettaja kyllä tästä huomautti. Vahinko ei nyt ollut niin iso, vaan jatkettiin Lohjan kautta Helsinkiin ja oltiin perillä Helsingissä klo 18:30.
Helsingissä jätettiin jäähyväiset meidän vieraillemme, ja he lähtivät M/s Star laivalla takaisin Tallinaan klo 19:30.
Retki oli taas kerran oikein antoisa, säät suosivat ja kaikki nauttivat päivästä paljon.  Ensi vuonna on meidän vuoromme mennä Viroon. Tämä kanssa käyminen Eesti Kapteeni klubin kanssa antaa varmasti paljon molemmille yhdistyksille, ja sitä on todella syytä jatkaa. Vaikka ei ole mitään virallisia kokouksia, niin matkan aikana saa varmasti toinen yhdistys tietoa toisen toiminnasta.
Stig Sundberg

Kuvaajat: Timo Kalpio, Sven-Erik Nylund, Yrjö Tiitinen & Lauri Vuorinen

Lisää kuvia
Kuvaaja Hanna Ervast
Salasana: Raasepori


Föreningens sommarutfärd var i år till Raseborg. På utfärden deltog 15 personer från HSF och 16 från Eesti Kapteeni klubi. Våra Estniska gäster anlände till Helsingfors Västra Terminalen kl 09:30 med Megastar fartyget. Därifrån fortsatte resan mot Raseborg och under resan berättade föreningens medlem Sven-Erik Nylund om Raseborgs historie och sevärdheterna under resan. Sven-Erik är hemifrån Ekenäs och känner trakten verkligen bra.
Kl 11:00 anlände vi till Raseborgs slott var vår guide tog emot oss. Han förevisade Raseborgs slott och dess historie för oss. Han var faktiskt bra för han hade skådespelare bakgrund och det var faktisgt trevligt att höra på hans föredrag. Det var säkert en av de bästa guiderna som tex jag har hört på, och alla var av samma åsikt. En bra uppträdare får av en lite tråkigare sak rolig.
När vi reste från Slottet så hade vi en person försvunnen när han hade gått ut och gå men vi hittade honom på vägen och allt var bra igen. Nu när mobil telefonerna finns så hjälper det mycket i sådana här tillfällen.
Från Raseborgs slott reste vi till Ekenäs hamn var vi hade lunch på på en restaurang vid namn Kinpan. Lunchen var faktisgt god och alla njöt av den. HSF bjöd på lunchen med matdryck för våra gäster.
Efter lunchen var det en och en halv timme fritid men ändå så att Sven-Erik förde en grupp till gamla stan och Christina en annan grupp via huvudgatan till kyrkan. Var och fick ändå fritt välja vad man gjorde och endel gjorde uppköp och en del gick på öl.
Kl 1700 avgick vi tillbaka mot Helsingfors, och där blev det ett litet orienterings fel när det var så mycket saker att vi inte märkte att skall vända ner mot Ingå fast chauffören påpekade. Skadan var inte var nu inte så stor och vi fortsatte via Lojo till Helsingfors och framme i Helsingfors var vi kl 18:30.
I Helsingfors tog vi farväl av våra gäster och de reste med Star fartyget tillbaka till Tallin. Utfärden var igen mycket givande och alla njöt av dagen mycket och i nästa år är det igen vår tur att fara till Estland. Det här samarbetet med Esti Kapteeni klubb ger säkert mycket åt båda föreningarna och det skäl att fortsätta. Fast det är inga officiella möten under utfärden får säkert båda föreningarna uppgifter om den andra föreningens verksamhet.
Stig Sundberg

Fotografer: Timo Kalpio, Sven-Erik Nylund, Yrjö Tiitinen & Lauri Vuorinen

Mera Bilder
av Hanna Ervast
Lösenord: Raasepori